Detaylı Metraj Hazırlanması

Metraj Nedir?

Metraj genel anlamda ölçerek malzeme miktarını belirlemek anlamına gelmektedir. Ağırlıkların kilogram(kg) veya ton(t) ve Sayılabilenlerin Adet(ad) cinsinden hesaplama işlemine denir.

İnşaatı meydana getiren tüm yapı elemanlarının oluşumunda kullanılacak olan malzeme ve yapılacak olan iş miktarını tespit etmek amacıyla yapılan bir hesaplama çalışmasıdır. Metraja bağlı yapı maliyet hesaplarında bulunacak maliyetin gerçekçi olması metrajın doğru yapılması ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, metrajın hazırlanması ile ilgili temel ilkelerin iyi bilinmesi gerekli olmaktadır.

Gerek kamu ihalelerinde gerekse özel yapım işlerinde, öncelikle projelerin hazırlanması işleminin ardından yapım işinin maliyetinin oluşturulması için proje yer alan tüm imalata kalemleri ile imalat kalemine direk veya endirekt olarak etkisi bulunan gider unsurlarının hazırlanması ile yapım işinin yaklaşık maliyeti diğer bir ifadeyle keşfi çıkartılması gerekmektedir.

Yapım işini üstlenen yüklenicilerin projeye konu yapım işine teklif vermeden önce öncelikle yapılması gereken projede yer alan tüm imalat girdileri ile tüm genel giderlerin ayrıntılı olarak ölçümlendirilmesi noktasında, deneyimli ekibimiz ile siz değerli firmalarımıza temelden çatıya kadar tüm imalat girdilerini içeren detaylı metraj hazırlanması hususunda hizmet vermekteyiz

Sizi Arayalım

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Hizmetler Form

Sizi Arayalım

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Hizmetler Form